Informatie over overstap, gegevensoverdracht, dataformaten en ICT-infrastructuur overeenkomstig Verordening (EU) 2023/2854 (Data Act).
D+TB stelt het Automatic Customs System (“ACS”) ter beschikking aan professionele klanten voor de geautomatiseerde of semi-geautomatiseerde verwerking en uitwisseling van douane-, accijns- en aanverwante elektronische gegevens en berichten.
Voor zover hoofdstuk VI van Verordening (EU) 2023/2854 (“Data Act”) op de betrokken ACS-dienstverlening van toepassing is, bevat deze pagina de door D+TB beschikbaar gestelde informatie betreffende overstap en gegevensoverdracht, de beschikbare exportformaten en gegevensstructuren en de voor ACS gebruikte ICT-infrastructuur.
De officiële tekst van de Data Act kan worden geraadpleegd via EUR-Lex .
Een ACS-klant die de betrokken dienstverlening wenst te beëindigen, naar een andere aanbieder van dataverwerkingsdiensten wenst over te stappen of zijn exporteerbare data en digitale activa naar een eigen ICT-infrastructuur wenst over te dragen, kan hiervoor een schriftelijk verzoek richten aan D+TB via info@d-tb.be.
Indien de Klant naar een andere aanbieder overstapt, verstrekt hij de informatie over de bestemmingsomgeving die redelijkerwijze noodzakelijk is om het overstapproces uit te voeren.
D+TB kan de exporteerbare ACS-data ter beschikking stellen zonder dat daarvoor de beëindigde productieverbinding van de Klant opnieuw moet worden geactiveerd. De overdracht vindt plaats via een passende en veilige elektronische overdrachtswijze.
De standaardmethode voor ACS-dataportabiliteit bestaat uit de terbeschikkingstelling van een elektronisch exportpakket volgens het hieronder beschreven ACS Data Export Format.
De Klant en zijn eventuele aanbieder van bestemming zijn verantwoordelijk voor de invoer, configuratie en verdere verwerking van de geëxporteerde gegevens in de bestemmingsomgeving. Indien gewenst kunnen bijkomende migratie-, conversie- of implementatiediensten afzonderlijk met D+TB worden overeengekomen.
Afhankelijk van de betrokken ACS-Module, de door de Klant gebruikte functionaliteiten en de gegevens die voor de betrokken Klant daadwerkelijk aanwezig zijn, kan het exportpakket de volgende categorieën bevatten:
Dit onderdeel vormt het actuele online Data Portability Register van D+TB voor ACS. Het beschrijft de gegevensstructuren, dataformaten en relevante technische specificaties waarin exporteerbare ACS-data beschikbaar worden gesteld.
De huidige standaard is ACS Data Export Format 1.0.
Een standaard ACS-data-export wordt ter beschikking gesteld als één elektronisch ZIP-exportpakket. De inhoud bestaat uit gestructureerde XML-bestanden in UTF-8.
| Onderdeel | Inhoud |
|---|---|
manifest.xml |
Identificatie van het exportpakket en metadata waarmee de geëxporteerde bestanden en berichten kunnen worden geïdentificeerd en aan de betrokken gegevensstromen kunnen worden gekoppeld. |
incoming/ |
Oorspronkelijke elektronische berichten die door of namens de Klant aan ACS werden aangeboden. |
outgoing/ |
Elektronische berichten die vanuit ACS aan een bevoegde autoriteit werden verzonden. |
responses/ |
Van bevoegde autoriteiten ontvangen elektronische antwoorden, waaronder acceptance-, rejection-, status-, release- en foutberichten. |
customer-data/ |
Overdraagbare klantspecifieke stam-, referentie- en configuratiegegevens, voor zover aanwezig en voor zover deze geen beschermde interne informatie van D+TB bevatten. |
Het bestand manifest.xml kan, voor zover de betrokken informatie
beschikbaar is, onder meer de volgende metadata bevatten:
Elektronische berichten worden waar mogelijk opgenomen in de XML-structuur waarin zij door ACS werden ontvangen of waarin zij aan de bevoegde autoriteit werden verzonden of van die autoriteit werden ontvangen.
Wanneer voor een bericht een publiek beschikbare technische specificatie, berichtstandaard of XML-structuur van een bevoegde autoriteit van toepassing is, wordt het oorspronkelijke bericht in die structuur in het exportpakket behouden.
De interne verwerking, mapping of omzetting waarmee D+TB binnen ACS tussen verschillende berichtstructuren of systemen communiceert, maakt geen deel uit van deze exportspecificatie.
| Element | Formaat / specificatie |
|---|---|
| Exportpakket | ZIP |
| Gestructureerde gegevens | XML |
| Tekencodering | UTF-8 |
| Datum- en tijdwaarden | ISO 8601, waar toepasselijk |
| Douane-, accijns- en overheidsberichten | De voor het oorspronkelijke bericht toepasselijke publiek beschikbare berichtspecificaties van de bevoegde autoriteit, voor zover van toepassing. |
Indien in de toekomst geharmoniseerde normen, gemeenschappelijke specificaties of andere toepasselijke open interoperabiliteitsspecificaties relevant worden voor het ACS-overstapproces, zal D+TB dit register dienovereenkomstig actualiseren.
Het ACS Data Export Format is bedoeld om de exporteerbare gegevens in een gestructureerd, algemeen gebruikt en machineleesbaar formaat ter beschikking te stellen. Het vormt geen garantie dat de geëxporteerde gegevens zonder enige bijkomende technische verwerking rechtstreeks kunnen worden geïmporteerd in een systeem van een andere aanbieder.
Afhankelijk van de bestemmingsomgeving kunnen onder meer bijkomende mapping, conversie, configuratie, gegevensimport of implementatiewerkzaamheden noodzakelijk zijn.
Het standaardexportpakket is een gegevensoverdracht en geen overdracht van de ACS-software, functionaliteiten, bedrijfslogica of technische architectuur.
D+TB is niet gehouden uitsluitend voor een overstap nieuwe technologie, functionaliteit of diensten te ontwikkelen, behoudens voor zover dwingend toepasselijk recht anders vereist.
Gegevensoverdracht in het kader van de Data Act verleent geen recht op toegang tot de interne werking, technologie of beveiligingsarchitectuur van ACS.
Het exportpakket en dit register bevatten daarom geen:
Deze bescherming wordt niet toegepast op een wijze die een overdracht waarop de Klant krachtens dwingend toepasselijk recht recht heeft, verhindert of onredelijk vertraagt.
De ICT-infrastructuur die voor de verwerking van ACS-data wordt gebruikt, wordt gehost binnen de Europese Unie.
Toepasselijk rechtsgebied: de Europese Unie en, waar toepasselijk, het nationale recht van de lidstaat of lidstaten waaraan de betrokken ICT-infrastructuur is onderworpen.
D+TB past, rechtstreeks en via haar IT-dienstverleners, technische, organisatorische en contractuele maatregelen toe om in de Europese Unie gehouden niet-persoonsgebonden gegevens te beschermen tegen internationale overheidstoegang of overdracht wanneer die toegang of overdracht strijdig zou zijn met het recht van de Europese Unie of het toepasselijke nationale recht.
Afhankelijk van de betrokken systemen en diensten omvatten deze maatregelen onder meer:
Een verzoek van een overheidsinstantie van een derde land om toegang tot of overdracht van in de Europese Unie gehouden niet-persoonsgebonden gegevens wordt beoordeeld in het licht van het toepasselijke recht. D+TB verleent geen toegang of overdracht voor zover dit strijdig zou zijn met het recht van de Europese Unie of het toepasselijke nationale recht.
Vragen betreffende ACS-dataportabiliteit of een voorgenomen overstap kunnen worden gericht aan:
D+TB
E-mail:
info@d-tb.be
D+TB houdt deze pagina en het hierboven opgenomen Data Portability Register actueel. De informatie kan worden aangepast wanneer ACS, de gebruikte ICT-infrastructuur, het exportformaat, toepasselijke technische standaarden, beveiligingsmaatregelen of toepasselijke regelgeving wijzigen.
Deze pagina verstrekt informatie in het kader van de Data Act en wijzigt op zichzelf geen contractuele rechten of verplichtingen. De toepasselijke overeenkomst, de daarin opgenomen contractdocumenten en het dwingend toepasselijke recht bepalen de rechten en verplichtingen van D+TB en de Klant.
ACS Data Export Format: versie 1.0
Laatste actualisering: